Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Kluby zdrowia

Sposoby na zdrowe życie” – to cykl spotkań prowadzonych przez kluby zdrowia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej Blisko Serca. Zwykle na każde z takich spotkań składają się:

 • wykład i dyskusja
  Prelekcję wygłasza specjalista z zakresu zdrowia: lekarz, dietetyk, psycholog, promotor czy edukator zdrowia itp. Po wysłuchaniu jego wystąpienia każdy z przybyłych ma możliwość zadawania pytań i wymiany poglądów, a także uzyskania porady w trakcie indywidualnych konsultacji.
 • badania profilaktyczne
  Wykład poprzedza okazja do pomiaru m.in. ciśnienia tętniczego krwi, tkanki tłuszczowej, pojemności płuc, poziomu: cukru we krwi, cholesterolu i trójglicerydów oraz obliczenia wskaźnika masy ciała (BMI – Body Mass Index). Te proste badania medyczne pozwalają kontrolować stan własnego organizmu i ustrzec się choroby.
 • degustacja potraw wegetariańskich
  Po prelekcji i dyskusji słuchacze zapraszani są do próbowania i smakowania dań kuchni bezmięsnej. Mają oni możliwość przekonać się, że zdrowy posiłek jest także smaczny, pobudza podniebienie, cieszy zmysły i sprawia przyjemność. Podczas degustacji wolontariusze udzielają zainteresowanym wskazówek, w jaki sposób, korzystając z tanich, łatwo dostępnych i cennych odżywczo składników, przyrządzić takie potrawy w domu.
 • rozpowszechnianie materiałów o tematyce zdrowotnej
  Klubowicze mogą zaopatrzyć się w bezpłatne broszury promujące zdrowy styl życia. Jak rzucić palenie czy Zasady życia w XXI wieku to przykładowe foldery, które cieszą się znacznym zainteresowaniem wśród uczestników spotkań. W klubie można także wybrać darmowy kurs korespondencyjny z zakresu zdrowia i rodziny (np. Sięgnij po zdrowie! Jak uniknąć chorób cywilizacyjnych, Stres – zagrożenie czy szansa?, Witaj Maleństwo!, Małżeństwo pełne satysfakcji) albo nabyć w przystępnych cenach książki o tematyce zdrowotnej i społecznej.

Oprócz tradycyjnych spotkań kluby zdrowia proponują też inne programy prozdrowotne.

„W 5 dni rzucisz palenie!”

Podczas tego kursu odwykowego uczestnicy nabywają wiedzę o tym, w jaki sposób rzucić palenie bez stosowania lekarstw i środków zastępczych (np. plastrów czy gum nikotynowych) oraz efektu nagłego przybrania na wadze. To bezpłatna terapia antynikotynowa, która uchodzi za jedną z najskuteczniejszych na świecie. Została opracowana przez lekarzy i psychoterapeutów w latach 60. XX wieku i od tego czasu pomogła tysiącom palaczy rozstać się na zawsze z nałogiem. Prelegent podaje proste, naturalne metody, jak sobie poradzić z uzależnieniem w trzech sferach: fizycznej, psychicznej i duchowej oraz nigdy już do palenia nie wrócić. Program kładzie duży nacisk na osobistą walkę z nałogiem.

Szkoły Zdrowego Gotowania

W ich trakcie dietetycy czy promotorzy zdrowia uczą zasad właściwego komponowania, przygotowywania i spożywania posiłków. Prowadzący przekazują wiedzę szczególnie na temat dostarczania organizmowi składników odżywczych w należytych ilościach i proporcjach. Słuchacze uzyskują informacje m.in. o znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania: węglowodanów, białek, tłuszczy, soli mineralnych, witamin, błonnika i wody, a także o szkodliwości tzw. białej śmierci (rafinowanego cukru, mąki i soli). Instruktorzy zwracają uwagę na fakt, że odpowiednie żywienie służy pełnemu wykorzystaniu możliwości organizmu do wzrostu, rozwoju i walki z zagrożeniami, które mogą powodować choroby. Puentę stanowi degustacja wspólnie przygotowanych potraw i zaopatrzenie się w przepisy kulinarne.

„Zdrowie na sportowo”

To propozycja wspólnej rekreacji. Wędrówki po szlakach turystycznych, wyjścia na basen, nordic walking, wycieczki rowerowe i spacery w atrakcyjnych turystycznie miejscach to tylko przykłady naszych pomysłów na aktywny wypoczynek. Uczestnicy tego programu mają także okazję nauczyć się zestawu ćwiczeń, które regenerują ciało, dostarczają witalności i poprawiają kondycję. Nade wszystko gwarantują one jednak dobrą pracę: mięśni, kości, stawów, płuc, serca, naczyń krwionośnych itp. Niosą także korzyść w walce z: osteoporozą, chorobami serca, układu krążenia, otyłością, nadwagą, cukrzycą, nowotworami i innymi uciążliwymi schorzeniami. Ponadto oddziałują pozytywnie na sferę psychiczną, zwiększając uczucie zadowolenia i radości z życia.

Dni Zdrowia

To inicjatywy realizowane głównie w centrach handlowych i galeriach oraz w plenerze. Stwarzają one możliwość degustacji potraw wegetariańskich i zdrowej żywności oraz badań profilaktycznych, m.in. ciśnienia tętniczego krwi, tkanki tłuszczowej, pojemności płuc, poziomu: cukru we krwi, cholesterolu i trójglicerydów. Dni Zdrowia dają też niebywałą okazję do indywidualnych konsultacji lekarskich, żywieniowych oraz z terapeutą uzależnień. W trakcie programu można również obliczyć wskaźnik masy ciała (BMI – Body Mass Index), poddać się testom wytrzymałościowym, skorzystać z masażu czy zapoznać się z technikami relaksacyjnymi. Ponadto na zainteresowanych tematyką zdrowotną czeka stoisko z książkami, bezpłatnymi broszurami i korespondencyjnymi kursami.

Poznaj wszystkie nasze projekty!

Z roku na rok staramy się powiększać zakres naszych działań oraz ilość osób, do których docieramy z pomocą. Zobacz, jak to robimy.

więcej
Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij